- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Silent Diesel Generator
Silent Diesel Generator
Providing you the best range of 20kva silent diesel generator, 40kva silent diesel generator, 45kva silent diesel generator, 30kva silent diesel generator, 35kva silent diesel generator and 50kva silent diesel generator with effective & timely delivery.
20kVA Silent Diesel Generator
Product Price: Rs 3,53,600 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Power Rating | 20 kVA |
| Phase | 3 Phase |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Brand | OJUS Power |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Power | 20kVA |
| Compliance | CPCB IV |
| Starter Motor Rated Voltage (Dc) | 415 V |
| Warranty Period | 5 Years |
| Condition | New |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging | Carton Box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
40kVA Silent Diesel Generator
Product Price: Rs 5,87,600 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Power | 40 kVA |
| Compliance | CPCB IV |
| Starter Motor Rated Voltage (Dc) | 240 V |
| Brand | Ojus Power |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging | Carton Box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
45kVA Silent Diesel Generator
Product Price: Rs 5,63,680 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Power Rating | 45 kVA |
| Power | 45kVA |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| System DC Voltage (Volt) | 415 V |
| Control Panel Type | Manual Start |
| Warranty Period | 5 Years |
| Condition | New |
| Phase | Three Phase |
| Brand | OJUS |
| Dimensions | 2400 X 1100 X1450mm |
| Fuel Tank Capacity | 90 L |
| Weight | 1100 Kg |
| Engine Model | H4G4DE45 |
| Frequency | 50 Hz |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
30kVA Silent Diesel Generator
Product Price: Rs 4,99,200 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Power | 30 kVA |
| Brand | Ojus |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| Engine Model | AL2CTIDG2 |
| Phase | Three Phase |
| Engine Rated | 34.2 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Dimensions | 2000 X 900 X 1420mm |
| Displacement | 1.915 L |
| Model Number | OL25D1 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
35kVA Silent Diesel Generator
Product Price: Rs 5,82,400 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Power Rating | 35 kVA |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Brand | OJUS Power |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| Power | 35kVA |
| Warranty Period | 5 Years |
| Condition | New |
| Phase | Three Phase |
| Type | Silent Generator |
| Frequency | 50 Hz |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
50kVA Silent Diesel Generator
Product Price: Rs 6,65,600 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Power Rating | 50 kVA |
| Power | 50 kVA |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Brand | Ashok Leyland |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Enclosure Type | Silent / Acoustic |
| System DC Voltage (Volt) | 415 V |
| Control Panel Type | Manual Start |
| Warranty Period | 5 Years |
| Condition | New |
| Phase | 3 Phase |
| Dimensions | 2700 X 1150 X1450 mm |
| Model Number | OL 50 |
| Fuel Tank Capacity | 120 L |
| Frequency | 50 Hz |
Yes! I am InterestedRequest A Callback