- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Liquid Cooled Diesel Generator
Liquid Cooled Diesel Generator
Retailer of a wide range of products which include 20 kva diesel generator, 50kva liquid cooled diesel generator, 40kva liquid cooled diesel generator, 30kva liquid cooled diesel generator and 35kva liquid cooled diesel generator.
20 Kva Diesel Generator
Product Price: Rs 3,54,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Rated Power | 20 kVA |
| Power Rating | 20 kVA |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Ashok Leyland |
| Start Type | Manual Start |
| Genset Type | Silent |
| Structure Type | Silent |
| Condition | New |
| Power | 20 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Cooling System | Water Cooled |
| Usage | Agriculture, Construction, Industrial, Commercial, Telecom, Residential |
| Rated Voltage | 415 V |
| System Of Cooling | Liquid Cooled |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
50kVA Liquid Cooled Diesel Generator
Product Price: Rs 5,86,560 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Generator Power | 50 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Three Phase |
| Structure Type | Silent |
| Generator Voltage | 415 V |
| Speed | 1500 rpm |
| Power | 50 kVA |
| Frequency | 50 Hz |
| Noise Level | Silent |
| Brand | OJUS Power |
| System Of Cooling | Liquid Cooled |
OJUS Diesel Generators are built for performance, efficiency, and durability. Powered by robust Ashok Leyland engines, these gensets offer seamless operation, low fuel consumption, and minimal maintenance. Ideal for industrial, commercial, and residential use, they come with a 5-year warranty and strong nationwide service support
Yes! I am InterestedRequest A Callback
40kVA Liquid Cooled Diesel Generator
Product Price: Rs 5,46,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Generator Power | 40 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Three Phase |
| Start Type | Manual Start |
| Cooling Medium | Water |
| Structure Type | Silent |
| Generator Voltage | 415 V |
| Speed | 1500 rpm |
| Cooling System | Water Cooled |
| Power | 40 kVA |
| Controller Type | Manual Panel |
| Noise Level | Silent |
| Cooling | Liquid Cooled |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
30kVA Liquid Cooled Diesel Generator
Product Price: Rs 4,99,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Generator Power | 30 kVA |
| Power | 30 kVA |
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Manual Start |
| Cooling Medium | Water |
| Structure Type | Silent |
| Generator Voltage | 240 |
| Speed | 1500 rpm |
| Alternator Type | Brushless |
| Noise Level | Silent |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 5 Years |
| Brand | Ojus Power |
| Voltage | 240 V |
| System Of Cooling | Liquid Cooled |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
35kVA Liquid Cooled Diesel Generator
Product Price: Rs 5,82,400 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Power | 35kVA |
| Phase | Single Phase |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Silent |
| Brand | Ojus Power |
| Voltage | 240 V |
| Packaging | Box |
| Frequency | 50 Hz |
| Power ability | 100 kVa |
Yes! I am InterestedRequest A Callback