- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Diesel Generator
Diesel Generator
35kVA Diesel Generator
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Power | 35kVA |
| Electric Power kWe | 48 kWe |
| Phase | Three Phase |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| No.of Cylinder | 4 |
| Battery Capacity | 90 Ah |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
OJUS Diesel Generators are built for high performance, fuel efficiency, and long-lasting durability. Designed to support critical and continuous power needs, these gensets are ideal for industrial, commercial, and residential applications.
180kVA Diesel Generator
Product Brochure
| Power Rating | 180KVA |
| Brand | Ashok Leyland |
| Phase | Three Phase |
| Cooling System | Liquid-Cooled |
| Enclosure Type | Closed (Silent) |
| Voltage | 415 V |
| Number of Cylinders | 6 Cylinders |
| Fuel Tank Capacity | 250 L |
| Dimension | 3750*1030*1550 mm |
| Power | 180kVA |
OJUS Diesel Generators are engineered for performance, durability, and efficiency. Designed to provide continuous and standby power, they are ideal for industrial, commercial, and residential applications. Powered by robust engines, with low fuel consumption, advanced control systems, and soundproof canopies, they deliver quiet, dependable power with minimal maintenance and with 5-year warranty!
30kVA Diesel Generator
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Rated Power | 30 kVA |
| Power | 30 kVA |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Rating kW | 24 kW |
| Genset Type | Silent |
| Condition | New |
| System DC Voltage (Volt) | 415 V |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Type | Diesel |
| Usage | Construction, Telecom, Industrial, Agriculture, Commercial, Residential |
| Rated Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Brand | OJUS Power |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine Model | P15G4DE30 |
| Weight | 750 KG |
| Dimensions | 2000X 1000 X 1280 mm |
OJUS Diesel Generators are built for high performance, fuel efficiency, and long-lasting durability. Designed to support critical and continuous power needs, these gensets are ideal for industrial, commercial, and residential applications
45kVA Diesel Generator
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
| Rated Power | 45 kVA |
| Power | 45 kVA |
| Power Rating | 45 kVA |
| Genset Type | Silent |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Ashok Leyland |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Voltage | 415 V |
| Cooling System | Liquid-Cooled |
| Enclosure Type | Closed (Silent) |
| Voltage | 415 V |
| Number of Cylinders | 4 Cylinders (In Line) |
| Usage | Commercial, Residential, Industrial, Construction, Telecom |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Dimension | 2300*1000*1400 mm |
| Brand Name | OJUS Power |
OJUS Diesel Generators are built for performance, efficiency, and durability. Powered by robust Ashok Leyland engines, these gensets offer seamless operation, low fuel consumption, and minimal maintenance. Ideal for industrial, commercial, and residential use, they come with a 5-year warranty and strong nationwide service support.
40kVA Diesel Generator
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Rated Power | 40 kVA |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Phase | Three Phase |
| Electric Power kWe | 42 kWe |
| Genset Type | Silent |
| Condition | New |
| Power | 40 kVA |
| Fuel Tank Capacity | 60 L |
| Battery Capacity | 90 Ah |
| Cooling System | Water Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Usage | Agriculture, Industrial, Construction, Telecom, Commercial, Residential |
| Rated Voltage | 415 V |
| Brand | OJUS Power |
| Packaging | Box |
50kVA Diesel Generator
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Rated Power | 50 kVA |
| Power Rating | 50 KVA |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Condition | New |
| Enclosure Type | Closed (Silent) |
| Voltage | 415 V |
| Cooling System | Liquid-Cooled |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Fuel Type | Diesel |
| Usage | Telecom, Industrial, Commercial, Construction, Agriculture, Residential |
| Rated Voltage | 415 V |
| Power | 50 kVA |
| Brand Name | OJUS |
OJUS Diesel Generators are built for performance, efficiency, and durability. Powered by robust Ashok Leyland engines, these gensets offer seamless operation, low fuel consumption, and minimal maintenance. Ideal for industrial, commercial, and residential use, they come with a 5-year warranty and strong nationwide service support.
60kVA Diesel Generator
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Power | 60 KVA |
| Phase | Single Phase |
| DG Set Dimensions ( L X B X H) | 2700 X 1150 X 1450 |
| Enclosure Type | Closed (Silent) |
| Voltage | 415 V |
| Number of Cylinders | 4 Cylinders (In Line) |
| Fuel Tank Capacity | 70 L |
| Brand Name | OJUS Power |
OJUS Diesel Generators are built for high performance, fuel efficiency, and long-lasting durability. Designed to support critical and continuous power needs, these gensets are ideal for industrial, commercial, and residential applications.
100 kVA Diesel Generator
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Rated Power | 100 kVA |
| Power | 100kVA |
| Power Rating | 100 kVA |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Genset Type | Silent |
| Condition | New |
| System DC Voltage (Volt) | 415 V |
| Cooling System | Liquid-Cooled |
| Fuel Type | Diesel |
| Usage | Construction, Telecom, Commercial, Industrial, Residential, Agriculture |
| Rated Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Brand | OJUS |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine Model | H4G4DE100 |
| Weight | 1900 KGS |
| Dimensions | 2850X1300X1560 |
OJUS Diesel Generators are engineered for performance, durability, and efficiency. Designed to provide continuous and standby power, they are ideal for industrial, commercial, and residential applications. Powered by robust engines, with low fuel consumption, advanced control systems, and soundproof canopies, they deliver quiet, dependable power with minimal maintenance.
25kVA Diesel Generator
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Rated Power | 25 kVA |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Condition | New |
| Power | 25 kVA |
| Cooling System | Liquid |
| Frequency | 50 Hz |
| Fuel Type | Diesel |
| Usage | Industrial, Construction, Residential, Commercial, Agriculture, Telecom |
| Rated Voltage | 415 V |
| Warranty | 5 Years |
160kVA Diesel Generator
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Power | 160kVA |
| Electric Power kWe | 32 kWe |
| Fuel Tank Capacity | 55 L |
| Battery Capacity | 90 Ah |
| Brand | Ojus Power |
| Packaging | Carton Box |
125kVA Diesel Generator
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Rated Power | 125 kVA |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Phase | Three Phase |
| Genset Type | Silent |
| Condition | New |
| Power | 125kVA |
| Fuel Tank Capacity | 200 L |
| Battery Capacity | 90 Ah |
| Cooling System | Water Cooled |
| Usage | Industrial, Telecom, Construction, Agriculture, Commercial, Residential |
| Rated Voltage | 415 V |
| Brand | OJUS Power |
| Voltage | 415 V |