- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- DG Set
DG Set
15 Kva Dg Set
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Rated Power | 15 kVA |
| Power Rating | 15 kVA |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Ashok Leyland |
| Genset Brand | OJUS |
| Engine Make | Ashok Leyland |
| Genset Type | Silent |
| Usage | Residential, Commercial, Construction, Agriculture, Industrial, Telecom |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 15kVA |
| Enclosure Type | Closed (Silent) |
| Cooling System | Liquid-Cooled |
| Number of Cylinders | 2 Cylinders |
| Condition | New |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| Pollution Norms | CPCB IV+ |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415 V |
| Warranty | 5 Years |
OJUS Diesel Generators are designed for consistent performance, high fuel efficiency, and long-term reliability across a wide range of applications. Powered by trusted engines like Ashok Leyland and Mahindra, these generators come with CPCB-compliant silent enclosures, smart control panels, and weatherproof canopies, making them ideal for both indoor and outdoor use. Available in both Single Phase and Three Phase options, OJUS DG sets are perfectly suited for hospitals, manufacturing units, commercial buildings, construction sites, telecom infrastructure, and residential backup power. Ideal for hospitals, manufacturing units, commercial complexes, construction sites, telecom operations, and residential buildings.
20kVA DG Set
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Power | 20kVA |
| Phase | 1 Phase |
| Genset Brand | Ojus Power |
| Engine Make | Ashok Leyland |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 5 Years |
OJUS Diesel Generators are designed for consistent performance, high fuel efficiency, and long-term reliability across a wide range of applications. Powered by trusted engines like Ashok Leyland and Mahindra, these generators come with CPCB-compliant silent enclosures, smart control panels, and weatherproof canopies, making them ideal for both indoor and outdoor use. Available in both Single Phase and Three Phase options, OJUS DG sets are perfectly suited for hospitals, manufacturing units, commercial buildings, construction sites, telecom infrastructure, and residential backup power.
30kVA DG Set
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Rated Power | 30 kVA |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Phase | 1 Phase |
| Genset Brand | Ojus Power |
| Genset Type | Silent |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 30 kVA |
| Condition | New |
| Cooling System | Water Cooled |
| Pollution Norms | CPCB IV+ |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage | Primarily Used As A Backup Power Source During Grid Outages Or In Areas Lacking Grid Access |
| Voltage | 240 V |
25kVA DG Set
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Rated Power | 25 kVA |
| Genset Type | Silent |
| Phase | 1 Phase |
| Genset Brand | Ojus Power |
| Engine Make | Ashok Leyland |
| Cooling System | Water Cooled |
| Rated Voltage | 230 V |
| Power | 25 kVA |
| Usage | Industrial, Commercial, Telecom, Construction, Residential |
| Engine Brand | Ashok Leyland |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 5 Years |
3 Phase Generator Set
Product Brochure
| Fuel Type | Diesel |
| Phase | Three Phase |
| Speed | 1500 rpm |
| Structure Type | Silent |
| Cooling System | Water Cooled |
| Application | Agriculture, Industrial, Residential, Construction, Commercial |
| Generator Type | Silent |
| Usage/Application | Industrial |